Prawdy maryjne

14 luty 2011

Maryja - Ogród Niepokalany

0 komentarzy · 13981 czytań · Drukuj

Oto anioł wręcza młodej kobiecie lilie w ogrodzie pełnym polnych kwiatów. W oddali stoją chaty chłopskie. Widać lekkość, z jaką zbliżają się do siebie posłaniec i Niewiasta. Czuje się powiew wiatru i zapach łąki. Tak zwiastowanie NMP wyobraził sobie artysta na jednym ze współczesnych obrazów. Ogród i Maryja.

Pamiętamy wszyscy, że w Księdze Rodzaju Raj, jako miejsce idealne, został ukazany na wzór ogrodu. Raj był miejscem szczególnego błogosławieństwa Bożego.

W tradycji Kościoła Wschodniego i Zachodniego Matka Boża jest rozumiana jako Raj. Wspomniał o tym Efrem Syryjczyk w jednej z pieśni o Najświętszej Pannie: "Nietknięta pozostała Maryja w swym dziewictwie, jak nie uprawiana ziemia rajska. Z łona Jej wyrosło drzewo w miłości swej dające duszom życie".

W Pieśni nad pieśniami Oblubienica jest przyrównana do zamkniętego ogrodu. Oblubienica niedostępna jest nikomu prócz swego Oblubieńca (Pnp 4,12). Stąd m.in. w średniowieczu istniał żywy związek między ogrodem-Rajem a dziewictwem Maryi Panny, Niepokalanym Poczęciem.

W sztuce gotyku i renesansu Matka Boża często była pokazywana w kwitnącym ogrodzie, wśród kwiatów róży, a przecież Ona sama jest Różą, rosnącą w pięknie zadbanym ogrodzie.

W XIII w. wołano na cześć Matki Zbawiciela:

Witaj, która rozwiązałaś przekleństwo praojca Adama i pramatki Ewy. Witaj, ogrodzie duchowy kwiatu nieśmiertelności.

Witaj, źródło wytryskujące z Edenu, nawadniające ogród, to jest Kościół Boży i zastępy wiernych, dając początek czterem innym zawiasom, to jest czterem Ewangeliom nawadniającym świat; w nim Bóg zasadził wszelkie drzewo piękne do rozumnego oglądania, to jest świętych nauczycieli i męczenników, oraz pokarm smakowity dla duszy (por. Rdz 2,10nn).

Witaj, drzewo życia, zasadzone pośrodku ogrodu, z którego wierni pożywają owoce na odpuszczenie grzechów.

Witaj, bramo raju, która wprowadzasz wiernych, a odrzucasz niewiernych.

Witaj, rolo nie zasiana, która wydała życiodajne kłosy.

Witaj, bogata winnico, odroślu niosący wiele owoców, który zasadził Ojciec, nawodnił Duch Święty, a pięknie uprawił Syn; z wysoka nawołujesz rzesze wiernych; mieszasz swe wino w naczyniu i wszystkich pouczasz: "Prostaczek niech do mnie tu przyjdzie". Do tego, komu brak mądrości, mówiła: "Chodźcie, nasyćcie się moim chlebem, pijcie wino, które zmieszałam. Odrzućcie głupotę i żyjcie, chodźcie drogą rozwagi!" (Prz 9,4-6).

I można dodać jeszcze za anonimowym autorem z XIII w.:

Jak wspaniałym jesteś Rajem, Maryjo, przez Twe piękno i mądrość. W żadnym kraju na świecie nie ma ogrodu równego Tobie.

Różną postać mają współczesne ogrody i różną nadzieją przemawiają. Są ogrody z nadzieją na wieczność - cmentarze. Jeszcze w XV i XVI stuleciu nadzieje zmarłych na osiągnięcie szczęścia wiecznego były utrwalane na epitafiach w postaci rajskich ogrodów. Wiara w powroty, jak w wiosnę po zimie.

"I ciebie Bóg za kwiat poczytuje, i w tobie też znajduje upodobanie, jeśli dostrzega ozdobę uczciwego życia, wonność dobrej sławy oraz usiłowanie wysłużenia zapłaty w przyszłości" - pisał św. Bernard z Clairvaux.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się , żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Wspomóż nas

wesprzyj serwis

Prawdy maryjne

 • Maryja - Uzdrowienie chorych
  Spójrzmy na Maryję jako na Uzdrowienie chorych.
 • Maryja a Duch Święty
  Maryja jako Oblubienica, Pneumatofora, Przybytek, Transparent i Ikona Ducha Świętego.
 • Maryja Matka Kościoła
  Tekst Litanii Loretańskiej do NMP wzbogacony został wezwaniem "Matki Kościoła", a dawny drugi dzień świąt Zesłania Ducha Świętego poświęcono w Polsce również liturgicznej czci NMP Matki Kościoła. W ten sposób teologiczna prawda o Matce Pana naszego została na zawsze poszerzona o treść Jej Matczynej relacji do Kościoła. Niniejsze krótkie opracowanie pragnie ukazać, skąd czerpie swe teologiczne uzasadnienie ten Maryjny tytuł.
 • Matka Boża Nieustającej Pomocy
  Czcząc Matkę Bożą Nieustającej Pomocy zwracamy się do Niej, jako Matki Chrystusa i naszej Pośredniczki łask, przedkładając podziękowania i prośby, tak osobiste jak i wspólnotowe Bogu Ojcu przez Jezusa Chrystusa za Jej przyczyną i wzorem, gdyż Bóg dał nam Ją jako "nieustanną pomoc" dla naszej obrony. Maryja z racji tej macierzyńskiej miłości, opiekuje się odkupionymi
 • Matka Kościoła
  Tytuł "Matka Kościoła" spotykamy już sporadycznie u Ojców Kościoła. Św. Epifaniusz zwie Maryję "prawdziwie Matką wszechżyjących", św. Ambroży interpretuje testament z krzyża (J 19,26-27) jako zapoczątkowanie praw macierzyńskich Maryi w stosunku do członków Kościoła, św. Augustyn mówi o Niej jako o "Matce członków Chrystusa". Powszechnie zaczęto nazywać Maryję Matką Kościoła począwszy od XII w., gdy w teologii i pobożności podjęto temat macierzyństwa duchowego.
 • Nawiedzenie NMP
  Treść święta wynika z Łk 1,39.56. Święto w Kościele Zachodnim zawdzięcza swe powstanie młodemu jeszcze wtedy zakonowi franciszkańskiemu, który wprowadził je w 1263 r., wyznaczając na jego obchód dzień po oktawie Narodzenia Jana Chrzciciela, obchodzonego 24 czerwca. Obecnie święto obchodzone jest w Kościele 31 maja.
 • Odpust Porcjunkuli
  Pierwotny tytuł kościoła Porcjunkuli brzmiał - Najświętszej Maryi Panny z Doliny Jozafata. Według podania kapliczkę mieli ufundować pielgrzymi wracający z Ziemi Świętej. Mieli oni przywieźć grudkę ziemi z grobu Matki Bożej, który sytuowano w Dolinie Jozafata w Jerozolimie.Nazwę Matki Bożej Anielskiej prawdopodobnie nadał jej sam św. Franciszek.
 • W gromnicznym świetle
  Święto Ofiarowania Pańskiego popularnie nazywane jest świętem Matki Bożej Gromnicznej.
 • Współodkupicielka
  Żaden człowiek nie był w stanie nas wykupić z zaciągniętego "długu" (por. Kol 2,14). Mógł to uczynić tylko Chrystus, Syn Boży. Krzyż jest jedyną ofiarą Chrystusa, jednak chce On włączyć do swojej ofiary odkupieńczej tych, którzy z niej korzystają. Spełnia się to w najwyższym stopniu w osobie Jego Matki.
 • Wspomożycielka Wiernych
  Święto NMP Wspomożycielki Wiernych ustanowił papież Pius VII w 1815 r. dla Rzymu i państwa kościelnego na podziękowanie za opiekę Matki Bożej nad Kościołem. W 1959 r. na prośbę biskupów polskich święto zostało wprowadzone w Polsce.

Ostatnio na forum

Najnowsze tematy
Najciekawsze tematy

Losowy wątek

Dziwne trochę to pytanie. Kocham Maryję bo po prostu kocham. Miłość jest darem. Dzieci nie zastanawiają się dlaczego kochają mamę tylko ją kochają, podobnie jest z naszą miłością do Niepokalanej Mamy. Kochamy Ją dlatego, że po prostu jest, jest naszą najlepszą Matką. :)
Marco · 01-02-2011 10:55