Ogłoszenia

14 czerwiec 2011

Wynalazki i niezwykłe życie św. Maksymiliana

0 komentarzy · 12769 czytań ·Drukuj

Między innymi projekt statku kosmicznego autorstwa św. Maksymiliana Kolbego będzie można obejrzeć w gmachu Senatu RP. W środę 15 czerwca w południe zostanie tam otwarta wystawa KOLBE. Historia życia św. Maksymiliana. Powstała ona z okazji trwającego Roku Kolbiańskiego.

Nie wszyscy wiedzą, że św. Maksymilian Kolbe - zakonnik z Niepokalanowa, który w 1941 r. w Auschwitz oddał życie za nieznajomego sobie człowieka, interesował się techniką i tworzył projekty wynalazków. W najbliższą środę 15 czerwca, będzie je można zobaczyć w budynku Senatu RP.

Wystawę KOLBE. Historia życia św. Maksymiliana otworzy o godz. 12.00 Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Bogdan Borusewicz. Intencją Senatu jest pokazanie św. Maksymiliana nieznanego światu. Na 25 planszach umieszczono ponad 100 zdjęć z różnych okresów jego życia. Fotografie pochodzą z archiwum klasztoru ojców franciszkanów w Niepokalanowie. Większość z nich nie była wcześniej publikowana. Całość dopełniają rękopisy oraz dokumenty o. Maksymiliana, a także fotokopie jego listów.

Uprzywilejowane miejsce na wystawie znajdują projekty wynalazków, które tworzył o. Kolbe. Są to prototypy telegrafów oraz ... model statku kosmicznego. Nowoczesną techniką - jak się okazuje - o. Maksymilian interesował się przez całe życie. W 1936 r. był jednym z pierwszych pasażerów kolei linowej na Kasprowy Wierch, a w 1938 r. uczestniczył w Berlinie w pierwszym pokazie telewizyjnym. W tym samym roku na terenie swojego klasztoru założył pierwsze w Polsce katolickie Radio Niepokalanów, planował również budowę lotniska.

Uzupełnieniem wystawy KOLBE. Historia życia św. Maksymiliana jest album pod tym samym tytułem, w którym jest ok. 300 fotografii oraz wypowiedzi osób, które znały Świętego. "Święty Maksymilian był to człowiek niezwykły, który pioniersko wprzągł nowoczesne media, w tym środki komunikacji społecznej, w dzieło ewangelizacji" - zwraca uwagę we wstępie do albumu metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Wystawa i album powstały w Wydawnictwie Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie, a ich autorem jest Tomasz Krzyżak, dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce religijnej.

Wystawa w Senacie i album jej poświęcony to kolejny akord uroczystości związanych z obchodami Roku Kolbiańskiego. W lutym br. franciszkanie przypomnieli uwięzienie ich współbrata na Pawiaku. W sierpniu czeka nas najważniejszy punkt obchodów - upamiętnienie śmierci świętego. W dniach 13-15 sierpnia odbędą się uroczystości w Harmężach, Oświęcimiu i Niepokalanowie: m.in. sesja naukowa Św. Maksymilian - ocalić człowieczeństwo w Oświęcimskim Centrum Kultury, a także uroczystości jubileuszowe na terenie Państwowego Muzeum KL Auschwitz Birkenau.

Ogłoszony przez Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce Rok Kolbiański trwa od 14 sierpnia 2010 r. do 15 sierpnia 2011 r. Ze względu na inicjatywę Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, który na posiedzeniu 21 października 2010 r., podjął uchwałę o ogłoszeniu roku 2011 Rokiem Świętego Maksymiliana Marii Kolbego, obchody rocznicowe wykraczają poza ramy czasowe Roku Kolbiańskiego.

Rok ten jest odpowiedzią na wezwanie Sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego: "Nie gaście ducha Ojca Maksymiliana". Jak podkreśla rzecznik prasowy Roku o. Marek Wódka OFMConv, ta zachęta zachowuje swoją aktualność oraz znaczenie, gdyż postać św. Maksymiliana nie została i nie może zostać zarchiwizowana, lecz jest ciągle źródłem inspirującym i nieustannie w duchu profetycznym wskazuje drogę do przebycia.

Zobacz także:
Program uroczystości w Roku Kolbiańskim

(o. Marek Wódka OFMConv/jl © Biuro Prasowe KEP 2011)

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się , żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Wspomóż nas

wesprzyj serwis

Ostatnio na forum

Najnowsze tematy
Najciekawsze tematy

Losowy wątek

Radio Maryja utrzymuje się z datków Polaków w kraju i za granicami Polski. Nad radiem czuwa specjalna komisja powołana przez Episkopat. Jeżeli sobie dobrze przypominam, to jest pięciu biskupów. Towarzyszy radio w modlitwie ludziom samotnym i kierowcą. Za pośrednictwem radia można uczestniczyć we wszystkich pielgrzymkach Ojca świętego, a także w najważniejszych uroczystościach Kościoła. I tak m...
shk15 · 01-05-2010 12:57