Ogłoszenia

11 październik 2011

Będą rozmawiać o intronizacji i ewangelizacji

0 komentarzy · 10804 czytań ·Drukuj

 

356. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbędzie się w Przemyślu w dniach 14-16 października.  Będzie ono połączone z ostatnim w tym roku narodowym dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II, a także z jubileuszem 25-lecia święceń biskupich abp. Józefa Michalika, metropolity przemyskiego i przewodniczącego Episkopatu.

Biskupi wybiorą nowego sekretarza generalnego Konferencji. Sprawujący dotychczas tę funkcję bp Stanisław Budzik został mianowany arcybiskupem metropolitą lubelskim. Wybory odbędą się w pierwszym dniu obrad plenarnych.

Zebranie plenarne będzie też głosować nad szeregiem innych zmian personalnych, m.in. wyłoni członków Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji. Decyzję o powołaniu tego gremium biskupi podjęli w czerwcu ub. roku. Zespół ds. Nowej Ewangelizacji będzie wchodził w skład Komisji Duszpasterstwa, której pracom przewodniczy abp Stanisław Gądecki.

Episkopat wybierze także przewodniczącego Komisji Mieszanej złożonej z biskupów i wyższych przełożonych zakonnych, konsultorów Komisji i Zespołów oraz delegatów i duszpasterzy różnych gremiów, m.in. krajowego duszpasterza środowisk twórczych.

Kwestie związane z ruchami intronizacyjnymi Chrystusa Króla i Serca Pana Jezusa przedstawi prof. KUL bp Andrzej Czaja. Z kolei bp sandomierski Krzysztof Nitkiewicz mówić będzie o deklaracji Kościołów w sprawie małżeństw mieszanych.

Zebranie plenarne zatwierdzi też obrzęd pogrzebu związanego z kremacją ciała ludzkiego oraz tekst listu pasterskiego o szacunku dla ciała zmarłych i o możliwości kremacji.

W piątek wieczorem biskupi wieczorem obejrzą film Świat Józefa - o rodzinie Ulmów z arch.przemyskiej, która w czasie II wojny światowej ukrywała ośmioro Żydów. Hitlerowcy rozstrzelali całą rodzinę, w tym 6 dzieci (Wiktoria Ulma spodziewała się dziecka). Zabili także ukrywanych. Dokument Rafała Wieczyńskiego – twórcy filmu o ks. Jerzym Popiełuszce - powstał dla TVP w 2010 r.

md, jk/bpkep

 

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Wspomóż nas

wesprzyj serwis

Ostatnio na forum

Najnowsze tematy
Najciekawsze tematy

Losowy wątek

O dokładnie! Podstawę uczy się w podstawówce, a w gimnazjum, skoro jest już opanowana podstawa, przechodzi się do bardziej już przydatnych tematów życiowych :)
Teresa_91 · 10-05-2010 16:18