Ogłoszenia

11 październik 2017

Niepokalanów: Ogólnopolska Konferencja Mariologiczna

Drukuj
Niepokalanów: Ogólnopolska Konferencja Mariologiczna

Centrum Studiów Mariologicznych “Kolbianum” w Niepokalanowie zaprasza w dniach 13-14 października 2017 r. na konferencję ogólnopolską Rycerstwo Niepokalanej odpowiedzią na znaki czasu.

www.kolbianum.franciszkanie.pl

100. rocznica powstania Stowarzyszenia "Rycerstwo Niepokalanej" jest wspaniałą okazją, aby przypomnieć jego historię i misję, jaką ma ono do spełnienia i temu też będzie służyło to dwudniowe spotkanie w Niepokalanowie.

Na rozpoczęcie Konferencji 13 października zostanie odprawiona Msza św. w bazylice o godz. 9. Liturgii przewodniczył będzie ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW a homilie wygłosi o. Wiesław Pyzio - prowincjał franciszkanów prowincji warszawkiej.

Ważnym wydarzeniem pierwszego dnia Konferencji będzie wręczenie dyplomów absolwentom i Immatrykulacja nowych studentów Instytutu "Kolbianum" w Niepokalanowie. Jest to już ósmy rok, jak istnieje ta uczelnia przy niepokalanowskim klasztorze. W międzyczasie Instytut ukończyło 58 absolwentów, z których 10 uzyskało tytuł doktora z teologii ze specjalnością z mariologii, a kolejne czekają na rozprawę doktorską. Wśród absolwentów są też i tacy, którzy ukończyli ją jako studia podyplomowe, a inni zdobywając tytuł licencjata teologii.

W tym roku akademickim studia kontynuuje 63 studentów, w tym 26 nowych osób, zarówno duchownych jak i świeckich.

W godzinach popołudniowych rozpocznie się I sesja Konferencji. Wśród zaproszonych gości swoje prelekcje wygłoszą m.in. o. prof. UKSW dr hab. Grzegorz M. Bartosik OFMConv - dyrektor Instytutu "Kolbianum" oraz prof. dr hab. Karol Klauza, KUL Lublin, ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer, UŚ Katowice, o. prof. dr hab. Zbigniew Suchecki OFMConv, Papieski Wydział św. Bonawentury w Rzymie, ks. prof. dr hab. Bogdan Ferdek, PWT Wrocław, ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski, UPJPII Kraków - Tarnów.

Natomiast wieczorem tego dnia, 13 października w ramach Konferencji będzie możliwość wzięcia udziału w oratorium maryjno-kolbiańskim w wykonaniu orkiestry symfonicznej, zespołu "Miriam" i zaprzyjaźnionych muzyków. Zostanie ono wystawione o godz. 19 w bazylice niepokalanowskiej.

Drugi dzień Konferencji rozpocznie się Mszą św. o godz. 8 w bazylice. W tym dniu swoje prelekcje wygłoszą m.in. ks. prof. dr hab. Marian Kowalczyk SAC, UKSW Warszawa - Ołtarzew, s. Paulina M. Bogumiła Januchta SFMI, Przemyśl, Radio Fara oraz ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz, KUL Lublin i o. dr hab. Ignacy Kosmana OFMConv z niepokalanowskiego konwentu.

Zakończeniem Ogólnopolskiej Konferencji będzie podsumowanie, którego dokona o. dr Stanisław M. Piętka OFMConv - prezes narodowy MI w Polsce. Szczegółowy program Konferencji znajduje się na stronie www.niepokalanow.pl

Natomiast takim swoistym zakończeniem obchodów, związanych ze 100-leciem założenia Rycerstwa Niepokalanej i 90 lat klasztoru w Niepokalanowie, będzie sprawowana w najbliższą niedzielę, 15 października, w bazylice Msza św. o godz. 10, której będzie przewodniczył i homilie wygłosi ks. abp Józef Michalik - senior diecezji przemyskiej. Do wzięcia udziału w tych uroczystościach zapowiedzieli się przedstawiciele Episkopatu, jak i również parlamentarzyści.

Zapraszamy wszystkich, którzy są włączeni w Rycerstwo Niepokalanej i którym jest bliska postać św. Maksymiliana Marii Kolbego - założyciela Stowarzyszenia i klasztoru w Niepokalanowie.

O. Jacek Staszewski OFMConv, Niepokalanów

Wspomóż nas

wesprzyj serwis

Ostatnio na forum

Najnowsze tematy
Najciekawsze tematy

Losowy wątek

Nie ma takiego określenia nadczłowiek. Maryja była człowiekiem jaki powstał w zamyśle Boga przed jego stworzeniem. Taki byli piersi ludzie przed popełnieniem grzechu. Każdy człowiek ma wolną wolę. Maryja też, dlatego Jej "fiat" jest punktem zwrotnym. Nadzwyczajność Maryi polega na Jej wielkiej pokorze. Maryja wszystko rozważała w swoim sercu. Przekaz biblijny jest bardzo skromny. Przecież od r...
shk15 · 29-04-2010 14:59